Wielogodzinna praca przy komputerze to codzienność wielu osób. Jeśli również pracujesz w ten sposób, warto w porę zatroszczyć się o komfort widzenia i zdrowie oczu, wybierając odpowiednie okulary do pracy przy komputerze. Czym powinny się charakteryzować i ile kosztują okulary do komputera? Czy warto inwestować w okulary zerówki, jeśli nie mamy wady wzroku? Podpowiadamy!
Okulary pryzmatyczne to specjalny rodzaj okularów korekcyjnych, przeznaczonych dla osób mających problem z tzw. widzeniem obuocznym. Czym charakteryzują się okulary pryzmatyczne, jak wyglądają i ile kosztują? W jakich sytuacjach mogą być zalecane? Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat soczewek pryzmatycznych – z punktu widzenia użytkownika.
Okulary bez szkieł to oczywiście pewien skrót myślowy. Chodzi bowiem o oprawki, które nie posiadają obramowanych szkieł – czyli tak zwane okulary bezramkowe. Patenty – bo tak brzmi ich nazwa – to nowatorskie i unikatowe rozwiązanie na rynku okularów korekcyjnych. Z pewnością docenią je fani bardzo subtelnego designu oraz minimaliści.
Problemy z widzeniem, “skaczący obraz”, bóle głowy i szeroko pojęty dyskomfort – to symptomy, które mogą wskazywać na źle dobrane okulary. Sygnałów świadczących o niewłaściwym doborze soczewek lub oprawek może być jednak więcej i nie zawsze są one oczywiste. Jak rozpoznać źle dobrane okulary i co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!
Pracujesz przy monitorze i jesteś osobą noszącą okulary korekcyjne? Według aktualnie obowiązujących przepisów prawa, Twój pracodawca jest zobowiązany jest kupić Ci okulary – pokrywając ich koszt w całości lub w części. Na jakich zasadach odbywa się ta refundacja? Na kogo w tej sytuacji wystawiana jest faktura za okulary: na pracownika czy firmę?
Doskonale widzisz obiekty znajdujące się w oddali, ale masz problem z czytaniem książki i musisz odsuwać ją od siebie? To może być dalekowzroczność – określana także jako nadwzroczność lub hipermetropia. Na czym polega dalekowzroczność? Jakie okulary dla dalekowidza: plusy czy minusy? Jak rozpoznać dalekowzroczność i jakie badania okulistyczne wykonać? Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat tej wady wzroku.
Wiele osób nosi swoje okulary korekcyjne przez cały czas, traktując je jako okulary do czytania i chodzenia. Co jednak w sytuacji, kiedy Twoja wada wzroku na to nie pozwala, bo potrzebujesz innej korekcji do czytania, a innej do chodzenia? Czy w tej sytuacji jesteś skazany na konieczność posiadania (i ciągłego zmieniania) dwóch par? Niekoniecznie!
Okulary progresywne to komfortowe rozwiązanie dla osób, które potrzebują korekcji wzroku zarówno do dali, jak i do bliży. Planujesz inwestycję w okulary progresywne? Ceny szkieł tego typu są obecnie mocno zróżnicowane i zależy to od kilku czynników, którym warto się przyjrzeć. Ile kosztują okulary progresywne w 2024 roku? Poznaj konkretne ceny!
Komu i na jakich zasadach przysługuje dofinansowanie do okularów? Na jakich zasadach odbywa się refundacja okularów dla emeryta, a na jakich dla dziecka? Ile wynosi dofinansowanie do okularów? To pytania, które często zadają osoby stojące przed koniecznością zakupu okularów korekcyjnych. Oto kompletny przewodnik, który rozwieje Twoje wątpliwości!
Zaćma (inaczej katarakta) to choroba oka, która w sposób skuteczny leczona jest wyłącznie chirurgicznie. Operacja zaćmy, a także zalecenia pooperacyjne zazwyczaj wzbudzają wiele pytań u pacjentów. Jak długo nosić okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy? Czy po operacji zaćmy od razu się widzi? Kiedy dobrać nowe okulary i jakie one powinny być? Jeśli operacja czeka również Ciebie, w tym poradniku znajdziesz ważne informacje!
Soczewki okularów mają to do siebie, że odbijają światła, które znajdują się w naszym otoczeniu. Odbicia te mogą znacznie pogarszać jakość widzenia. Okulary z antyrefleksem to popularne rozwiązanie tego problemu. Jak działają okulary z powłoką antyrefleksyjną i komu są polecane? Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
Dobór właściwych okularów zaczyna się od badania wzroku, a także pomiarów kilku bardzo istotnych parametrów optycznych. Jeden z nich – PD w okularach – pełni szczególnie ważną funkcję. Co to jest PD? Jak zmierzyć PD i czy można zrobić to samodzielnie w domu? Co może się stać, jeśli pomiar ten zostanie przeprowadzony niewłaściwie? O tym warto wiedzieć!
Szybkie okulary nie są nowością. Ich powrót do mody obserwowany jest od kilku dobrych sezonów. Z pewnością zna je każdy, kto pamięta modę lat 90. lub oglądał kultowy “Matrix”. Okulary noszone przez Neo – z charakterystycznymi oprawkami niewiele szerszymi od oczu – to właśnie tzw. szybkie oksy: trend, który przywraca do łask zwłaszcza pokolenie “Z”.
Okulary progresywne – co to? Czym wyróżniają się szkła progresywne i dla kogo są one przeznaczone? Z pewnością jest to technologia, która zrewolucjonizowała podejście do korekcji wzroku, zwłaszcza u osób po 40 roku życia, których dotyka prezbiopia. Co to takiego? Jak wyglądają i działają szkła progresywne? To warto wiedzieć.
Ile ważna jest recepta na okulary? Ważność recept na okulary – podobnie jak wszystkich innych wydawanych w Polsce recept jest precyzyjnie określona przez prawo farmaceutyczne. Sprawdź, jak uzyskać receptę, jakie informacje powinna zawierać oraz jak długo jest ważna recepta na okulary.
Parowanie okularów, gdy wchodzimy z zimnego pomieszczenia do ciepłego, może irytować. Parujące okulary utrudniają widzenie. Co zrobić, aby okulary nie parowały? Czy istnieje jeden trik na parujące okulary? I czy domowe sposoby na zaparowane okulary są warte wypróbowania? Koniecznie przeczytaj!
Zauważasz pogorszenie wzroku i myślisz o doborze okularów? Często wówczas pojawia się pytanie: kto lepiej dobierze okulary – okulista czy optometrysta? Dla wielu osób pierwszym wyborem (czy słusznym?) będzie okulista, ponieważ nie do końca wiedzą, kim jest i czym zajmuje się optometrysta. A zatem, kto to optometrysta i czym różni się od optyka, a czym od okulisty?
Noski w okularach to ważny element, który odpowiada za to, by oprawki dobrze leżały na twarzy i były komfortowe w noszeniu. Ponieważ noski bezpośrednio stykają się ze skórą, wymagają odpowiedniej higieny i pielęgnacji. Jak wyczyścić noski w okularach? Ile trwa i ile kosztuje wymiana nosków w okularach? To warto wiedzieć!
Od dawna nosisz okulary i nie pamiętasz już, jaka jest ich moc? Zastanawiasz się, jak sprawdzić moc szkieł w okularach? Czy można zrobić to samodzielnie, w warunkach domowych – czy jedyną opcją jest zaniesienie szkieł do optyka, który dysponuje odpowiednimi narzędziami pomiarowymi? Rozwiewamy wątpliwości!
Ból głowy to częsta i powszechna dolegliwość, która nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Jeśli jednak masz wadę wzroku lub właśnie wymieniłaś/eś okulary, być może zastanawiasz się, czy to aby nie ból głowy od okularów? I czy prawidłowo dobrane okulary mogą powodować tego typu dolegliwości? Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny bólu głowy przy okularach.